Full time faculty who are not listed did not report having served on any committees during 14-15.

Committees List with Faculty Serving 14-15 (pdf)
 
Committees List, 2014–15
Committee Name Faculty Members
   
Academic and Professional Matters (APM)  
  Carolyn Holcroft
  Isaac Escoto
 
Academic Council  
  Andy Lee (faculty co-chair)
  Bernie Day
  Kim Lane
  Kay Thorton
   
Academic Integrity  
  John Fox
  Mary Thomas
  Steve Batham
  Eta Lin
  Young Hee Park Lee
   
Academic Senate  
  Carolyn Holcroft
  Isaac Escoto
  Patrick Morriss
  Katherine Schaefers
  Roseann Berg 
  Steve Batham
  Lisa Drake 
  David Sauter
  Guido Bordignon
  Debbie Lee
  David Marasco
  Kate Jordahl
  Jordon Fong
  Lauren Hickey
  Tobias Nava
  Leeann Emmanuel
  Mary Thomas
  Richard Morasci
  Patricia Crespo Martin
  Meredith Heiser
  Scott Lankford
   
Accreditation  
  Carolyn Holcroft
   
Admin Council N/A
   
Assessment and Placement (Ad Hoc)  
  Carolyn Holcroft
  Kathy Perino
  Valerie Fong
  Hilda Fernandez
  Debbie Lee
  Patrick Morriss
   
Basic Skills Workgroup  
  Sarah Munoz
  Alison Herman
  Eric Reed
  Tilly Wu
  Katie Ha
  Valerie Fong
  Theresa Zwack
  Sam White
   
Behavior Evaluation Strategies Team  
  David Marasco
   
Buildings and Grounds Committee  
   
Campus Disciplinary Hearing and Grievance Panel  
  Carolyn Holcraft
  David Marasco
  Debbie Lee
   
Chancellor’s Advisory Committee (CAC)  
  Carolyn Holcroft
  Isaac Escoto
  Lisa Markus
   
Classified Senate N/A
   
College Curriculum Commitee  
  Isaac Escoto
  Bernie Day
  Rachelle Campbell
  Brenda Hanning
  Marc Knoble
  Marnie Francisco
  Kathy Armstrong
   
Commencement Committee  
  Rich Morasci
  Daphne Small
   
Committee on Online Learning (COOL)  
  Kate Jordahl
  Shirley Treanor
  Carolyn Brown
  Falk Cammin
  Hilary Gomes
  Allison Meezan
  Lisa Verissimo
  Mimi Will
  Fatimah Jinnah
   
Distance Education Advisory Committee  
   
ETAC (seeking faculty)
   
Faculty Association  
  Meredith Heiser
  Amy Edwards
  Brian Stanley
  Kathy Perino
Karen Erickson
  Bill Zeigenhorn
   
Honors Advisory Commitee Bernie Day
   
Integrated Planning and Budget Task Force  
  Carolyn Holcroft
  Bruce McLeod
  Cara Miyasaki
  Meredith Heiser
   
Online Education Initiative Foothill Task Force  
  Carolyn Holcroft
   
Online Ed Initiative Course Management System Committee (statewide)  
  Kate Jordahl
  Hillary Gomes
   
Operations Planning Committee (OPC)  
  Meredith Heiser
  Debbie Lee
   
Planning and Resource Council (PaRC)  
  Carolyn Holcroft (Trichair)
  Meredith Heiser (OPC)
  Debbie Lee (OPC)
  Hilda Fernandez (SEW)
  Robert Cormia (WF)
  Sarah Munoz (Basic Skills)
  Bernie Day (Transfer)
   
Professional Development Committee  
  Ben Stefonik (tri-chair)
  Patti Chan
  Carolyn Holcroft
  Kathleen Duncan
  Valerie Fong
   
Professional Development Leave Committee  
  Sam Connell
   
Program review  
  Simon Pennington (transfer)
  Cara Miyasaki (workforce)
  Teresa Zwack (basic skills)
   
Scheduling commitee  
  Debbie Lee
  Meredith Heiser
  Carolyn Holcroft
   
Strategic Planning Task Force  
   
Student Equity Work Group  
  Hilda Fernandez – (tri chair)
  Carolyn Holcroft
  Bill Ziegenhorn
  Susie Huerta
  Richard Mills
  Katie Ha
  Micaela Agyare
  Kate Jordahl (F)
  Robert Cormia
  John Fox
   
Student Learning Outcomes (Coordinators)  
  BSS – Katherine Schaefers
  BHS – Roseann Berg
  L A – vacant
  F A – vacant
  CNSL – Fatimah Jinnah
  PSME – vacant
  K A – vacant
   
Sustainability Management Planning Committee  
  Gillian Schultz
  Dan Svenson
  Robert Cormia
 
Tech Task Force  
  Lori Silverman
  Brenda Davis
   
Transfer Work Group  
  Bernie Day (tri chair)
  Tobias Nava
  Simon Pennington
  Elaine Piparo
  Debra Lew
  Cathy Denver
  Zach Cembellin
   
Travel and Conference Fund Committee  
   
Workforce Workgroup  
  Robert Cormia (tri-chair)
 

 

 
Top of page August 11, 2015